Satış Uzmanımızla Canlı Görüşün

İroko ailesi olarak sizlere kısaca yaptığımız işlerden bahsedeceğim. Ahşap malzemeler hepimizin sevdiği malzemelerden biri. Dışarı alanda kullanıldığında modern görüntüler veriyor. Bakımı zor olsa da villa gibi evlerin havuz dekorasyonlarından en çok kullanılan başında ahşap parkeler. Doğal olması ile de çocuklu ailelerin ve astım hastası olanlara yardımcı oluyor.

Ahşabın üretimi ve montajı birçok aşamadan geçiyor. En az üretim sürecinden geçen ahşaplar kullanım açısından tercih edilen oluyor. Bu türe masif adı veriliyor. Masif ahşabın tek eksisi ise lifli yapısından dolayı rutubet ve nemi geçirmesi oluyor fakat dış kullanımlar için özel boyası ve cilası ile bu sorunun önüne geçilebiliyor. Ahşabın montajlanma süreci ise aşamalı bir süreç oluyor. Her ustanın harcı olmuyor. Bu işi gerçekten anlayan ve yapanların arasında masif ahşaplar rüya gibi görüntüye kavuşuyor. Ustalar bu konuda Deck uygulamayı öneriyor.

Ahşapta Deck Uygulaması

Ahşapta uygulanan uygulamalar çok önemlidir. Uyguladığınız uygulama ahşabın kalitesini belirler nitelikte oluyor ve dayanıklılığını artırıyor. Ayrıca, parlamasını sağlıyor. Bu uygulamalardan biri de deck uygulaması. Az bakım gerektirmesiyle kullanıcılarını yormuyor. İroko ahşap kaplama fırında kurutularak elde ediliyor. Rengi ise sarı-kahverengi sahiptir. İroko ailesi birbirine kenetlenmiş damarlı yapıya sahiptir. İrokolar taze kesildiğinde sarı renge sahip oluyor. Olgunlaşmaya başladığında çarpıcı bir altın rengine dönüşmeye başlar. Son olarak koyu altın kahverengiye dönüşmüş olur ve bazen de üstünde koyu çizgiler belirir. Irokodeck ailesi için kullanılan makine çok önemlidir. Diğer bir dikkat edilmesi gereken nokta ise zımpara yapılırken kullanılması gereken yağdır. Iroko için kullanılması gereken yağ Teak yağı kullanılmalıdır.

Deck Ailesinin Çeşitleri

Üç çeşidi bulunuyor. Bunlar; iroke deck, teak deck ve thermowood deckdir. Hepsi teak ailesine mensup olmasından dolayı benzerlikler bulunuyor fakat kullanıldıkları alan bakımından farklılık gösteriyor. Yapı olarak da birbirinden ufak farklılıklar da bulunuyor. Teak ailesi çeşitleri düzgün muhafaza edildiğinde uzun yıllar kullanılabiliyor.

Deck Ailesinin Çeşitlerinden İroko Deck

Deck ailesinden Iroko Deck Afrika’nın batı kıyısında yetişen elde ediliyor. Bu ağaç çekici ve dayanıklı olmasıyla biliniyor ve ahşap kaplamalarda kullanılmasının bir numaralı sebebi oluyor. Iroko deck ailesi altın rengiyle koyu kahverengi renk tonuna sahiptir. Dayanıklı ve sert bir yapıya sahip olması sayesinde pek çok kullanım alanına sahiptir. Özellikle dış mekân kullanımı için tercih edilen ahşap türüdür. Örneğin; Islak zeminlerde, bahçelerde, teraslarda kullanılır. Her insanın alıştığı mermer zemin görüntüsünden sonra ıroko deckler farklılık sağlıyorlar.  Monotonluktan sıkılan ve dış mekânlarında farklı bir görüntü sağlamak isteyenler için ideal bir tercih

Deck Ailesinin Diğer bir Çeşidi Teak Deck

Teak deck yağmurlu ve sıcak alanları sevmesiyle bilinen Teak ağacından üretilir. Teak ağacı güney doğu ve Asya’ya bölgesine ait bir ağaç türüdür. Boyları ile okuyanları şaşkına çeviren bu ağaç türünün boyu 40 metreye kadar uzanıyor. Teak ağaçları dünyanın en değerli ağaçları olarak biliniyor ve ahşap kaplama olarak en uygun madde olduğunu kanıtlıyor. Sıcaklılığa dayanıklılığı ile biliniyor. Aynı zamanda neme ve darbelere dayanıklı olmasıyla pek çok alanda kullanılmasının sağlıyor. İçindeki yağ ile birlikte böcek ve diğer zararlılara karşı koruma sağlıyor. Bu özelliği ile uzun süre kullanım sağlıyor fakat doğru yapıldığı takdirde yukarıda söylediğimiz özellikler geçerli oluyor. Yanlış yapıldığında ise aşınmalara sebep oluyor.

Sonuç olarak ise teak deck bütün zararlar veriyor. Kullanım alanları ise; Havuz Kenarları, Plajlar, Marinalar, İskeleler, Yat veya Gemi Güverteleri, Bina Cepheleri, Teraslar, Kış Bahçeleri, Yürüme Yolları, Pergola Sistemleri, Çit Uygulamaları, Banyo İçi, Verandalar

Thermowood Güverte

Deck ailesinin son üyesi ise Thermowood deck. En çok işlem gören ahşap kaplama türüdür. Özellikle, ısıl işlem görmüş olan bir türdür. İskandinav yumuşak ahşabının 180-230 derecedeki özel odalı fırınlarda pişirilmesiyle oluşmaktadır. Thermowood ahşabını özel kılan ise buharla da işlem görmesidir. Buradaki buhar ahşabı koruma işlemi görür ve ahşabın üzerinde çatlaklar oluşmasını engeller. İşlem sonrasında ahşabın nem oranı %4,6’ya düşerek içindeki glikoz karamelleşmeye başlar ve ahşabın rengini değiştirir. Bu işlem ahşabın stabilleşmesini sağlar. Aynı zamanda yalıtım özelliğini de artırır. Havuza girmek isterken terlik kullanmak zorunda kalıyoruz. Thermowood sayesinde yerlere çıplak ayakla basarken serinliği hissetmiş olacaksınız.

Thermowoodlar ahşabın %100 doğal formatında olanlardandır. Bu ahşap kaplama türü suyu en az emmen türdür. Bu sayede tüm hava koşullarına uyum sağlar. Dışarıdaki dekorasyonlarında en çok yaşanan sorun mantar ve çürüklerdir. Su aldıkça dışarıdaki malzeme çürür fakat thermowood ahşap kaplamalar hem suyu az emme özelliğiyle hem de dayanıklı olmasıyla çürük ve mantar oluşumunu engeller.

Ayrıca çalışılması en kolay ahşaplardandır. Stabil olması bükülmelere karşı büyük oranda koruma sağlar. Glikozun karamelleşme etkisiyle de rengini koyulaştırır. Açık renk sevenler için pek tercih edilen bir kaplama değildir. Kullanım alanları ise; Duvar Kaplama, teras kaplama, havuz kenarı kaplamadır.

Ahşap kaplamalarda özel uygulamalar da mevcut.

Deck ailesi iroko ve çam ağacının birleşmesiyle de üretiliyor. Bunlar biraz daha özel üretimdir. Doğal üretim olan bu kaplamalar; doğaya ve insana karşı zararlı maddeler içermemektedir.

Özel uygulaması sayesinde ise her türlü mekâna uyumludur. Özellikle biyolojik gölet ve havuz kenarlarında kullanılan bu kaplama türü güzel bir bitkilendirme ile güzel görüntülere ulaşılabiliyor. Diğer kullanım alanlarına örnekler ise; Ahşap karkas uygulaması, İroko Kamelya Uygulaması, Teak Yürüyüş Yolu, Teak Deck Bahçe Mastikli, Bahçe Ahşap İroko Basamak ve Jakuzi Ahşap Kaplamadır. Kullanıcıların istediği gibi açık renkli olarak da kullanım alanı sunmaktadır.

Kullanıcılarına bu üç seçeneği de sunan https://www.irodeck.net/sitesi istediğiniz ahşap kaplama ürünü size sunuyor. İçinden istediğinizi seçme imkânı sunan bu site size için en uygununu bulmanızı sağlıyor.

Peki; En Uygun Ahşap Kaplama Hangisi?

Klasik parke görüntüsünü seviyorsanız iroko deck’i seçebilirsiniz. Bu türde iki farklı renk seçeneği de mevcut. Biraz daha alışılmışın dışında ve farklı olmasını istiyorsanız ise Teak Deck’i öneririz. Sadece açık renk seçeneğini bulunan türüdür. Koyu renk seviyorum diyorsanız ise Thermowood Deck’i en ideal seçim gibi duruyor. Uzun ömürlülük bakımından içlerinde ki en iyi seçenek gibi duruyor.

Gönder
1
WhatsApp İle Teklif Hattı
İroko Deck - Ahşap Deck Teklif
Merhaba ;
Danışmanımız online
Merhaba ; size nasıl yardımcı olabilirim.
Teklif hazırlanması için WhatsApp üzerinden m2 bilgilerini ve varsa uygulama yapılacak alanın görsellerini iletmenizi talep edeceğiz.

Ahşap Deck Ekibi ®