Satış Uzmanımızla Canlı Görüşün
Ahşap Malzemeler

Nostalji sevenler için vazgeçilmez malzeme olan ahşap malzemeler. Tasarım ve kullanışlılık bakımından da müşterilerini memnun ediyor. Eski zamanları hatırlatan sıcaklığıyla da kullananları memnun ediyor. Ahşap malzeme seçerken pek çok çeşide de erişmek mümkün.

Ahşap malzemeler el emeği gerektiren ürünlerin başında geliyor. Yapım aşamasında pek çok işlemden geçerek o şık görüntüye kavuşuyor. En az işlem görmüş hali masif ahşap oluyor. Özellikle oturma odalarında ve yatak odalarında kullanılıyor ve ağaç kesildikten sonra ham tomruktan üretiliyor. Ahşap malzemelerin yapısında ise hiçbir yapıştırıcı kullanılmıyor. Bu onu %100 doğal yapan nedenlerden biri. Ayrıca; yapay ahşap türlerine göre daha dayanıklılar fakat lekelere göre hassaslardır.

Masif ahşaptan üretilen bir malzeme 200-250 sene kullanılabiliyor. Eğer ahşap bir masa görürseniz önünde saygıyla eğilin. Bizden daha fazla şeye tanık olmuşlar. Sadece cansızlar. Masif ahşabın birçok yararı söz konusudur. Masif ahşaplar geri dönüştürülebiliyor. Ayrıca, masif ahşaplar nemi muhafaza ederek sağlığınız içinde yararlı oluyorlar. Özellikle astım hastalarının evlerinde masif ahşap kullanması öneriyoruz. Zira ahşap bulunduğu ortamdaki havayı da temizlemeye yardımcı oluyor. Adeta evinizde sağlık dostu ürünler kullanmış oluyorsunuz.

Ahşap Kullanımda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ahşap malzemelerden masif türünü kullanırken ise dikkat edilmesi kurallar var. Mesela; masif ahşap yemek masası kullanıyorsanız eğer masanın üstüne koyduğunuz malzemelere dikkat etmelisiniz. Özellikle sıcak tencere, çaydanlık, tava gibi sıcak malzemeler masif yüzeyin zamanla zarar görmesine sebep oluyor. Bu yüzden bu masalar için kalın bir nihale veya altlık kullanılması gerekiyor. Ayrıca ahşap masalardan leke çıkarması oldukça zor. Leke tutan b masif ahşaplar için üstüne bir şey döküldüğünde hemen müdahile edilmesi oldukça önem arz ediyor. Böylelikle; Ahşap malzemenin üstünde leke kalmasını önleyebilirsiniz. Ahşap malzemelerin görüntüsü için alanların sayısı oldukça fazla fakat bu güzel görüntüyü bozmamak için dikkatli kullanmalısınız. Özellikle çizilmeleri için… size kolay ve kestirme bir öneri; kesici ve delici aletleri ahşap malzemelerinizden uzak tuttun. Diğer bir dikkat edilmesi kural ise siz temizlik sevenler ve kimyayla uğraşanlar için geliyor.

Ahşap ürünlerinizden kimyasal ürünlerden uzak tutmanız gerekiyor. Ahşap malzemeler doğal malzeme olduğu için aşınması daha kolay oluyor ve büyük tahripler veriyor. Bu yüzden bakım esnasında doğal malzemeler kullanılmalı. Temizlik esnasında ise nemli bir bezlere tozların alınması tercih edilmeli. Masif ahşap için önerilerimiz bu şekilde. Ahşap ürünlerdeki çeşit fazlalığı her birinin kullanımına dikkat edilmesi gerekenleri değiştiriyor. Masif türü en az işlem görmesinden dolayı en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında. Doğru bakıldığında ise MDF gibi ürünlerden çok daha uzun yıllar kullanılabiliyor. Ahşap malzemeler bahçe dekorasyonlarını da süslüyor. Küçüklüğünde masallarla büyümüş insanlar aynı görüntüyü oluşturmak istiyorlar.

Dış Kullanım İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Doğru seçildiğinde ortaya müthiş görüntüler ortaya çıkıyor. Fakat ahşabı dışarıda kullanırken birçok noktaya dikkat edilmesi gereken noktalar var. Ahşap malzemelerin güneşten korunması ahşabın sağlığı için mühim meseledir. Ahşap doğal malzeme olması açısından UV ışınlarını içine çeker.  Bu yüzden bozulmalar gerçekleşir. Sonuç olarak suya karşı olan hassasiyetini artırmaya neden oluyor. Bu yüzden ahşap malzemeleri kullanılacaklar alanlarda sudan uzak durulması gerekiyor. Bu durum önlemek için diğer ise ahşaba nüfusunun engelleyen boyalarla boyamak ve vernik uygulamaktır. Bazense bu durum mevsimsel olabiliyor.

Yapılan çalışmalarda oluşan ufak çatlaklardan su sızıntıları ahşaplara zarar veriyor. Ahşap yüzeyler ne yazık ki rutubette karşı dayanıklılık göstermiyor. Rutubet oranı yoğunlaştıkça biyolojik zararlılara fırsat doğmuş oluyor. Rutubet oranı %20’yi aştığında küf, parazit ve mantarlar ahşabın üstünde yerlerini almaya başlıyorlar. Alınabilecek önlem ise basit. Özel kimyasal ile formüle edilmiş ürünleri kullanmak.Stabil yüzeyler için ise ahşap çeşitlerinden su bazlı nefes alan veya ince yapılı solvent bazlı olan ürünlerden kullanılmalıdır çünkü geniş yüzeylerde oluşan çatlaklar daha net bir şekilde görülüyor.Bunun çözümü ise kaçak delikveya çatlaklardan sızan su nefes alabilen bir ürünle daha kolay atılımı sağlanacaktır. Ayrıca çatlaklardan sızan su ise mantara sebebiyet vererek mantarı çürütüyor. Özellikle dış cephede kullanılan ahşaplarda bezir yağı, dolgu malzemesi ve macun sürülmemesi gerekiyor.

Ahşabın Dekorasyonlarda Yeri

Ahşap bir evde oturmak istiyorsanız dikkat etmeniz püf noktalar bunlar. Ahşap evin oturmak verdiği his muhteşem fakat bakımı biraz yorucu. Atalarımızın dediği gibi “güzel olan şeyler mücadele edilmeden kazanılmıyor” Bir de dışarıda bir tasarım isterseniz uğraş üretim ekibine kalıyor. Cilalar, macunlar. Birçok işlemden geçiyor. Ahşap lifli yapısıyla biliniyor fakat lifli yapısı rutubetti kolayca kabul etmesinden dolayı dayanaklılığı azalıyor. Bu yüzden de yukarıda da yazdığımız gibi %20 rutubetten sonra bozulmalar başlıyor. Yani; ahşap malzemeniz bir nazlı yapıda, o yüzden onu çocuk korumanız gerekiyor. Ahşabın ev dekorasyonundan kullanıldığı farklı bir alan daha mevcut. Ahşap izolasyon malzemesi olarak da kullanılabiliyor.

Elektrik iletkenliği bakımından oldukça kötü bir karneye sahip ahşap; alçak gerilimlerde izolasyon malzemesi olarak kullanılıyor. Ayrıca, ısı bakımından iyi bir karneye sahip olduğu söylenemez. Ahşap hücreli yapıya sahiptir ve selüloz içerir. Bu yüzden ısı iletkenliği yok denecek kadar azdır. Serin evleri seven ve sıcakla arası olmayanlar için ideal bir seçenek gibi duruyor. Ama dikkat edin. Üşütüp hasta olmanızı istemeyiz. Sonuç olarak masif ahşaplar sıkça tercih ediliyor. Özellikle yemek odalarında masalarla birlikte konuk oluyor. İşlenmesi süreci zor ve zahmetli olsa da ortaya göz alıcı mobilyalar çıkıyor. Yukarıdaki detaylara dikkat ettiğimizde ise güzel tasarımları uzunca bir süre kullanabiliyorsunuz.

Yıpranma ve eskime söz konusu olduğunda bakım yapılsa da orijinalliğini korumak çok daha önemli. Masif ahşap mobilyalar taşınırken de dikkat edilmesi gereken eşyalardır. Oldukça ağırlardır. Hiçbir şey sağlığınızdan önemli değil. O yüzden taşırken belinize dikkat etmenizi öneririz. Az işlenmiş dekorasyonlar ise daha başarılı oluyor. Diğer bir artısı ise geniş bir ürün yelpazesi olması. Ev, ofis gibi, pek çok mekân da kullanabiliyorsunuz. Buradan size ahşap malzemelerle dekorasyon önerisi de vermek işitiyorum. Eğer minimalist dekorasyonları seviyorsanız ahşap mobilyanızda doğal renkleri tercih edebilirsiniz.

Merak Edilen Diğer Yazılarımız İçin Blog Bölümümüzü Ziyaret edebilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın🕊️

Gönder
1
WhatsApp İle Teklif Hattı
İroko Deck - Ahşap Deck Teklif
Merhaba ;
Danışmanımız online
Merhaba ; size nasıl yardımcı olabilirim.
Teklif hazırlanması için WhatsApp üzerinden m2 bilgilerini ve varsa uygulama yapılacak alanın görsellerini iletmenizi talep edeceğiz.

Ahşap Deck Ekibi ®